Umowa kupna sprzedaży samochodu bez tajemnic

Przy zawieraniu transakcji kupna-sprzedaży samochodu z osobami fizycznymi sporządza się specjalną umowę. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, które elementy powinna posiadać umowa, aby zawarcie transakcji przebiegło bez najmniejszych zakłóceń. 

Które elementy koniecznie muszą znaleźć się na umowie?

Dzięki odpowiednim informacjom na umowie, można zabezpieczyć nie tylko sprzedawcę, ale również kupującego. W umowie kupna-sprzedaży musi znajdować się oczywiście data i miejsce zawarcia umowy. Pamiętać należy o tym, że data na duży wpływ nie tylko na termin rejestracji samochodu, ale także na kwestie związane z ubezpieczeniem, dlatego też nie można o niej zapomnieć. Bardzo ważne jest także to, aby zapisać strony umowy. Mowa tutaj oczywiście o danych identyfikacyjnych sprzedawcy i kupującego. Kluczową rolę odgrywa także opisanie przedmiotu samej transakcji. Na umowie powinna znaleźć się marka auta, rok produkcji, numer podwozia i silnika, numer rejestracyjny i karty pojazdu oraz aktualny przebieg. Nie można zapominać także o cenie pojazdu, która powinna być zapisana w formie wartościowej i słownie. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie oświadczenia kupującego, że dokładnie zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. 

Jaka jest istota umowy kupna-sprzedaży samochodu

Sporządzenie stosownej umowy wbrew pozorom nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W Internecie można znaleźć wiele gotowych wzorów, którymi można się posiłkować. Mało osób zdaje sobie sprawę jednak z tego jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu – https://kapitalni.org/pl/artykuly/wzor-przykladowej-umowy-kupna-sprzedazy-samochodu,73,374 W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że w ramach umowy kupna-sprzedaży auta sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność danego pojazdu bezpośrednio na kupującego. Sprzedawca oczywiście zobowiązuje się do wydania przedmiotu umowy, a kupujący zobowiązuje się z kolei do uiszczenia stosownej opłaty określonej dokładnie w umowie. Stronami umowy mogą być nie tylko osoby fizyczne, ale również osoby prawne. Jedynym wymogiem jest to, aby dokładnie oznaczyć obie strony umowy, dzięki czemu nie będzie problemów przy ich identyfikacji. Osoby, które nie wiedzą jak działa umowa kupna sprzedaży samochodu albo jak ją prawidłowo sporządzić, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa.

Categories: Baza wiedzy