Formalności przy rejestracji pojazdu

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Niestety cała biurokracja, urzędy oraz opłaty potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem bezboleśnie przejść przez proces rejestracji, by nie stracić pieniędzy oraz nerwów na załatwienie wszelkich formalności?
Nowe, używane, z zagranicy…
Bez względu czy auto jest nowe, sprowadzone z zagranicy czy może zakupione w salonie, rejestracja jest obowiązkowa.
Czytaj więcej: https://kapitalni.org/pl/artykuly/rejestracja-samochodu-koszty-dokumenty
Część formalności można załatwić zdalnie, jednak należy być czujnym i mieć na uwadze możliwość błędów systemu, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, kiedy poruszamy się już po drogach i napotka nas nieprzyjemna niespodzianka podczas kontroli drogowej.
Wniosek
Podstawą rejestracji pojazdu jest wniosek. Można go pobrać ze strony wydziału komunikacji lub wypełnić bezpośrednio w placówce. Wniosek jest prosty i wymaga podania kilku niezbędnych informacji:
– VIN;
– marka i model;
– numer aktualnych tablic rejestracyjnych;
Niezbędna dokumentacja
Należy skompletować całość, w przeciwnym razie urząd wezwie właściciela do uzupełnienia braków. Oto niezbędna lista:
– umowa kupna/sprzedaży;
– karta pojazdu (jeśli była wydana);
– aktualny dowód rejestracyjny;
– tablice.
W przypadku współwłaściciela niezbędna jest jego obecność w urzędzie lub stosowne pełnomocnictwo. Jeśli auto sprowadzone jest z zagranicy należy przedstawić dowód opłacenia akcyzy i opłaty recyklingowej. Ponadto dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.
Pozwolenie czasowe
Po zarejestrowaniu samochodu właściciel otrzymuje tzw. pozwolenie czasowe, czyli „miękki dowód”. W tym czasie wydział komunikacji ma czas na przygotowanie stałego dowodu, który zazwyczaj można odebrać po 14 dniach. Należy dodać, że w wyjątkowych sytuacjach pozwolenie czasowe można przedłużyć o kolejne 14 dni, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.
Koszty
Opłaty dokonuje się bezpośrednio w wydziale komunikacji lub przelewem. Standardowo suma wynosi 180,50 zł, jednak koszt można znacząco obniżyć, jeśli auto zarejestrowane jest w tym samym powiecie. Wystarczy pozostawić wtedy dawne tablice, a koszt opłaty spadnie do 81 zł.