Formalności przy rejestracji pojazdu

Rejestracja samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Niestety cała biurokracja, urzędy oraz opłaty potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jak zatem bezboleśnie przejść przez proces rejestracji, by nie stracić pieniędzy oraz nerwów na załatwienie wszelkich formalności?

Nowe, używane, z zagranicy…

Bez względu czy auto jest nowe, sprowadzone z zagranicy czy może zakupione w salonie, rejestracja jest obowiązkowa.

Czytaj więcej: https://kapitalni.org/pl/artykuly/rejestracja-samochodu-koszty-dokumenty

Część formalności można załatwić zdalnie, jednak należy być czujnym i mieć na uwadze możliwość błędów systemu, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, kiedy poruszamy się już po drogach i napotka nas nieprzyjemna niespodzianka podczas kontroli drogowej.

Wniosek

Podstawą rejestracji pojazdu jest wniosek. Można go pobrać ze strony wydziału komunikacji lub wypełnić bezpośrednio w placówce. Wniosek jest prosty i wymaga podania kilku niezbędnych informacji:

– VIN;

– marka i model;

– numer aktualnych tablic rejestracyjnych;

Niezbędna dokumentacja

Należy skompletować całość, w przeciwnym razie urząd wezwie właściciela do uzupełnienia braków. Oto niezbędna lista:

– umowa kupna/sprzedaży;

– karta pojazdu (jeśli była wydana);

– aktualny dowód rejestracyjny;

– tablice.

W przypadku współwłaściciela niezbędna jest jego obecność w urzędzie lub stosowne pełnomocnictwo. Jeśli auto sprowadzone jest z zagranicy należy przedstawić dowód opłacenia akcyzy i opłaty recyklingowej. Ponadto dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

Pozwolenie czasowe

Po zarejestrowaniu samochodu właściciel otrzymuje tzw. pozwolenie czasowe, czyli „miękki dowód”. W tym czasie wydział komunikacji ma czas na przygotowanie stałego dowodu, który zazwyczaj można odebrać po 14 dniach. Należy dodać, że w wyjątkowych sytuacjach pozwolenie czasowe można przedłużyć o kolejne 14 dni, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. 

Koszty

Opłaty dokonuje się bezpośrednio w wydziale komunikacji lub przelewem. Standardowo suma wynosi 180,50 zł, jednak koszt można znacząco obniżyć, jeśli auto zarejestrowane jest w tym samym powiecie. Wystarczy pozostawić wtedy dawne tablice, a koszt opłaty spadnie do 81 zł.

Categories: Baza wiedzy