Bezpieczeństwo pożyczek online – na co zwrócić uwagę?

Pożyczki z firm pozabankowych to dla wielu osób jedyne możliwe źródło uzyskania dodatkowej, czasami pilnie potrzebnej gotówki. Mimo dużej ilości firm oferujących tego rodzaju pożyczki, a także obecności na polskim rynku firm dużych, o ugruntowanej pozycji, znaczna część ludzi wciąż obawia się pożyczek z tego źródła. Czy pożyczki z instytucji pozabankowych są bezpieczne? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę udzielającą pożyczki?

Wiele firm na swoich stronach internetowych kusi klientów oferując pożyczki bez żadnych zabezpieczeń, pożyczki bez zaświadczeń, czy zbędnych formalności, a także pożyczki online w 15 minut: https://www.wonga.pl/blog/zamiast-czeka%C4%87-ca%C5%82%C4%85-dob%C4%99-na-przelew-zasilasz-konto-w-15-minut. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, klienci tego rodzaju instytucji powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. Dotyczy to przede wszystkim kwestii przejrzystości przedstawionej oferty. Przejrzystość oferty, to łatwość z jaką można znaleźć informacje na ten temat, oraz zrozumiałość tych informacji. Można powiedzieć, że oferta jest przejrzysta, jeżeli klient bez specjalistycznej wiedzy zdoła ją w pełni zrozumieć i uzyskać informacje na temat kosztów pożyczki i zasad, którymi się rządzi. W ofercie godnej zaufania firmy powinny znaleźć się też jasno wyrażone informacje na temat kosztów pożyczki, sposobu spłacania rat, możliwej do pobrania kwoty i warunków, jakie klient musi spełnić, by pożyczkę otrzymać.

Sygnały alarmowe – na co być szczególnie uwrażliwionym?

Pewnego rodzaju sygnały, które klient może wyczytać ze strony internetowej mogą świadczyć, że dana firma nie do końca jest godna zaufania, a na pewno należy zachować zwiększoną ostrożność. Przede wszystkim – brak strony internetowej, lub tylko szczątkowe informacje. Oznacza to, że firmie nie zależy, żeby informacje o jej ofercie były dostępne dla wszystkich (albo zależy, żeby nie były). W takiej sytuacji należy poszukać raczej możliwości wzięcia pożyczki w innym miejscu. Jeśli dana firma posiada stronę internetową i są na niej opublikowane informacje, alarmujący dla potencjalnych klientów powinien być brak przejrzystości oferty. W sytuacji, w której informacje na temat danej oferty nie są napisane zrozumiałym językiem, czy opatrzone stosownymi wyjaśnieniami należy zachować dystans. Tak samo jest w przypadku, gdy informacje są trudne do znalezienia na stronie, albo są porozrzucane po różnych jej miejscach. Jeżeli informacje na temat warunków, kwoty, zasad spłacania i kosztów pożyczki nie są zebrane w jednym miejscu, czy też oznaczone w sposób uniemożliwiający łatwe ich odnalezienie powinno się zachować ostrożność. Oczywiście taka sytuacja nie musi świadczyć o nieuczciwości danej firmy, a o na przykład niekompetencji osób zatrudnionych do obsługi strony internetowej. W takim przypadku klient powinien zadać sobie pytanie, czy chce, żeby jego pożyczka była obsługiwana przez firmę, która nie potrafi zadbać o tak podstawową rzecz, jak strona w sieci.

Categories: Baza wiedzy